تبلیغات
*دوران تدریس و معاونت من* - چند توصیه در برنامه ریزی یادگیری زبان خارجی

*دوران تدریس و معاونت من*

کپی برداری از مطالب این وبلاگ، پاشیدن رنگ خدا است به زندگی دیگران؛ در رنگی کردن دیگران درنگ نکنید!

چند توصیه در برنامه ریزی یادگیری زبان خارجی

چند توصیه در برنامه ریزی یادگیری زبان خارجی

اهمیت برنامه ریزی و اهداف در یادگیری

افراد زیادی در سنین مختلف درگیر یادگیری زبان خارجی هستند. آن‌ها در کلاس‌های آموزشی و یا به شیوه خودآموز یادگیری را پی‌می‌گیرند. یادگیری زبان خارجی دلایل گوناگونی دارد، برخلاف باور برخی در همه سنین امکان یادگیری وجود دارد و هر سنی مزایای ویژه خود را داراست.

متاسفانه، افراد زیادی طی مسیر شکست خورده و یا یادگیری را رها می‌کنند. آنان اغلب  فاقد هدف عینی، برنامه‌ریزی و تعهد هستند و سریع دلسرد می شوند.

هنگام شروع یادگیری زبان، بسیار مهم است که بدانیم چقدر وقت برای این موضوع می‌توانیم اختصاص دهیم. بر اساس تعهد و انگیزه، هر فردی می‌تواند برنامه‌ای شخصی با تصمیم گیری درباره  تعداد و  طول مدت جلسات آموزشی و فعالیت‌هایش ترتیب دهد.

تعیین تعداد و طول مدت جلسات

تاکید می‌کنم بهتر است در هر روز 10 دقیقه به یادگیری اختصاص دهیم تا اینکه  یك جلسه‌ی 3 ساعته در ماه داشته باشیم. تکرار، پشتکار و نظم شانس موفقیت را در هر آموزشی بالا می‌برد.

چقدر می‌توانید برای این هدف زمان بگذارید؟

 15 دقیقه، 30 دقیقه ویا یک ساعت در روز؟ می‌توانید هر روز مطالعه نکنید و یک روز در میان جلسات یادگیری داشته باشید. در این موقعیت، باید واقع بین باشید و به خودتان دروغ نگویید و از برنامه‌هایی که قابلیت اجرایی ندارند پرهیز کنید.

چقدر به برنامه خودتان پایبند هستید؟

قسمت دشوار اینجاست. شما تصمیم گرفتید که برای یادگیری زبان وقت بگذارید اما به خود اعتماد دارید که به تعهدتان احترام بگذارید؟ چه چیز باعث می‌شود پس از دو هفته همه چیز را رها ‌کنید؟

در واقع، تداوم در برنامه بسیار دشوار است!

کسانی که از مترو یا سایر وسایل حمل و نقل عمومی در مسیرهای طولانی استفاده می‌ کنند می‌توانند از این زمان‌ها در هنگام صبح بهره برند زیرا مغز هنوز امکان بهتری برای به خاطر سپردن کلمات جدید دارد.

توصیه می شود فعالیت‌هایتان را در دفتر یادداشت، تقویم یا کامپیوتر ثبت كنید تا سنگینی تعهدتان را احساس و آن را رعایت کنید. حتی می‌توانید برنامه تان را با جمعی به اشتراک بگذارید. به اشتراک گذاشتن تعهداتمان احتمال موفقیت در آن را بالا می‌برد.
[ پنجشنبه 7 آبان 1394 ] [ 10:03 ق.ظ ] [ مریم آقاجانی پور ]

[ نظرات() ]