تبلیغات
*دوران تدریس و معاونت من* - روش های صحیح تست زنی

*دوران تدریس و معاونت من*

کپی برداری از مطالب این وبلاگ، پاشیدن رنگ خدا است به زندگی دیگران؛ در رنگی کردن دیگران درنگ نکنید!

روش های صحیح تست زنی

روش های صحیح تست زنی

1- در آزمون های تستی: هر پاسخ صحیح1 نمره ی مثبت و هر 3 پاسخ نادرست یک نمره منفی دارد.ارزش تمام سؤال های یک درس یکسان است و نباید بی مورد روی یک سؤال بیش از اندازه مکث کنید. به طوری که از سایر تست ها باز بمانید.

2-  از قبل باید خود را آماده کنید که احتمالاً  جواب برخی از تست ها را نمی دانید . نباید به حل همه ی تست ها اصرار داشته باشید. این آفت دامن گیر خیلی ها است. فراموش نکنید که داوطلبان ممتاز هم نمی توانند به همه ی سؤال ها پاسخ دهند. این کار تعداد جواب های نادرست  و مقدار نمره ی منفی را افزایش می دهد و باعث «کمبود وقت» می شود.

 

3-  ابتدا به سراغ تست های ساده تر بروید و با سؤالات دشوار  یا وقت گیر در گیر نشویدو از آن ها موقتاً رد شوید و کنار شان یک علامت ضربدر (*) بگذارید.

4-  تست هایی را که بلد نیستید یا تست های مبهمی را که با یک یا دو بار خواندن قابل فهم نیستند قاطعانه و بدون تردید رد کنید و کنار آن ها یک علامت منفی(-) بگذارید. نباید با فکر کردن  به این تست ها وقت خود را تلف کنید.

5- در مواجهه با تست های آسان ، به آسان بودن آن ها شک نکرده و به دنبال پیچیده کردن آن ها نباشید.

6-برخی ازتست ها به طور ذاتی طولانی هستند.انتظار شان را داشته باشید و در برخورد با آن ها نگران نباشید.

7-  سعی کنیم در حین خواندن صورت سؤال،داده ها و خواسته ی مسئله را مشخص کنید. بدین ترتیب ، از دوباره خوانی سؤال جلوگیری می شود. بهتر است این تمرین را در منزل هم انجام دهید.

8-  هنگام خواندن متن سؤال بسیاری از تست ها می توان پاسخ احتمالی را حدس زد.در این صورت بهتر است قبل از مراجعه به گزینه ها پاسخ خود  را مشخص کنید. سپس آن را در گزینه بیابید. این تکنیک از سرگردانی شما  هنگام جست و جوی گزینه ی صحیح جلوگیری می کند.به ویژه وقتی هر چهار گزینه مشابه یکدیگر  باشند.

9-  اطلاعاتی راکه در متن سؤال نوشته شده است، دوباره ننویسید.به عنوان نمونه ،معادله مرتبه اول خطی  نوشته شده یا شکل کشیده شده مدار در سؤال را ننوشته یا رسم نکنید.این کار باعث صرفه جویی در وقت میشود.

10-حل بسیاری ازتست ها از راه حذف گزینه ها انجام میشود.با حذف گزینه های نا درست ،گزینه ی باقیمانده را به عنوان جواب تست انتخاب کنید.

11-از میان دو گزینه ی درست ،گزینه ای را که کامل تر است را انتخاب کنید.

12-هنگام شک بین دو گزینه ،اولین گزینه ای را که کامل تر است انتخاب کنید.

13-قبل از آزمون خود را برای این موضوع که همواره در کنکور آزمایشی، سراسری ودانشگاه آزادیک یا چند سؤال غلط وجود دارد. آماده کنید.هنگام برخورد با این سؤالات ، نباید به دانسته های خود مان شک کنید و بر حل این سؤال ها هم نباید اصرار داشته باشید و چون باعث اتلاف وقت و افزایش اضطراب می شود و هیچ نتیجه ای هم برای شما نخواهد داشت.پس از آزمون این تست ها از مجموعه ی سؤالات حذف می شوند و نمره ای به آن ها تعلق نخواهد گرفت.

14- در پایان جلسه ی آزمون ، ذهن و حافظه ی شما  خسته و ضعیف است. بنابراین نباید به پاسخ هایی که داده اید ،شک کنیدو آن ها را دستکاری کنید . معمولاًپاسخ دوم اشتباه از آب در می آید .

15- از هیچ سؤالی نخوانده رد نشویید زیرا ممکن است پس از چند سؤال دشوار سؤالات ساده ای پیدا کنید .

16-هنگام پاسخگویی به تستهای چهارگزینه ای از انتخاب اولین گزینه ای که به نظر صحیح می آید پرهیزکنید. در عوض به همه ی پاسخ ها توجه و دقت نمائید زیرا یکی از فنون تهیه ی تست آنست که باید همه ی پاسخ ها در وهله اول درست به نظر آید وتنها کسانی قادر به پاسخگویی باشند که مطالب را به خوبی فهمیده باشند و احتمال پاسخگویی تصادفی کم شود.

17- میزان اعتماد به نفس می تواند بر در صد پاسخ دهی به تست ها ی کنکور نیز مؤثر باشد افرادی که از اعتماد به نفس بالایی برخوردارند احتمال بیشتری دارد به تست ها ئی که جواب آن ها را نمی دانند پاسخ دهند و با گرفتن نمره ی منفی درصد کلی خود را کاهش دهند از طرف دیگر افراد دارای اعتماد به نفس پائین احتمال بیشتری دارد که در هنگام مرور پاسخها به درستی آن ها شک کنند و آن ها را عوض کنند. پس هیچگاه هنگام مرور پاسخ هایتان پاسخ های قبلی را عوض نکنید مگر اینکه مگر اینکه نسبت به درستی پاسخ جدید صد در صد  مطمئن باشید.

18- بعد از پاسخ دادن به هر ده سؤال شماره ی سؤال را با پاسخنامه کنترل کنید تا آن ها را جا به جا وارد نکرده باشید.[ پنجشنبه 7 آبان 1394 ] [ 11:02 ق.ظ ] [ مریم آقاجانی پور ]

[ نظرات() ]